Western Digital určitě znáte, protože ve světě úložiští nejsou žádným nováčkem. Vyrábějí spolehlivé pevné disky, rychlá SSDčka a SD karty, které my v kanceláři používáme denně. V poslední době se snaží prosadit také více do herního světa. Ne že byste jejich produkty nemohli ke hrám používat již dřív, ale se sérií WD_BLACK je očividné, na co se produkty soustředí. Dnes se podíváme na model SN770, který útočí na nižší cenovou kategorii a přitom vám stále dodá opravdu dobrý výkon.

WD_BLACK SN770 je podle mě skvělou volbou přesně pro cílovou skupinu, na kterou Western Digital míří. Disk vám nabídne díky PCIe Gen 4 rychlosti čtení až 5150 MB/s a zápisu 4850 MB/s pokud sáhnete po alespoň terabytové verzi. U verzí s menším úložištěm jsou pak rychlosti o pár stovek MB nižší, ale to není nic neobvyklého. Je tomu tak kvůli menšímu množství NAND čipů, které obvykle pracují paralelně, což by mělo za následek vyšší rychlosti. V důsledku toho, že zde ale není tolik paměti není potřeba ani tolik NAND čipů, takže se sníží i celkové rychlosti. U SN770 to nicméně opravdu pocítíte až při nejmenší verzi s 256 GB, která má rychlost čtení 4000 MB/s a zápisu 2000 MB/s.

Rychlosti jsou tedy u disku, který začíná na 1500 korunách za 256 GB verzi skvělé a navíc je samozřejmě disk kompatibilní i s předešlou verzí PCIe, jen vám pojede na maximální rychlosti trojkové verze PCI express. Otázkou tedy je, kde Western Digital šetřil. A odpovědí je SLC cache. SLC je označení pro single-level cell. Tento typ úložiště byl dříve v NVMe discích standardem - je rychlý, spolehlivý a dlouho vydrží. Nevýhodou je však vysoká cena výroby. Proto byly vymyšleny levnější typy jako MLC a TLC, které umožňují nacpat data do menšího prostoru, efektivněji a levněji. Nevýhodou jsou ale pomalejší rychlosti a menší životnost.

Proto pokud disk využívá tento pomalejší typ paměti, TLC, přidává se do něj ještě takzvaná SLC cache. Ta je rychlá a akceleruje přenos dat, které jsou uloženy ve zbytku disku. Takže teoreticky je pak disk relativně rychlý a relativně levný. Takže aby se Western Digital dostal na skvělou cenu, za kterou se SN770 prodává, zmenšil právě SLC cache.

Nicméně to v praxi nutně neznamená, že rozdíl poznáte. Záleží na typu operacích, které provádíte. Disk se totiž zpomalí pouze, pokud budete přenášet velké soubory. Na našem 1TB disku, jsme zpomalení pocítili až po nějakých 120-130 GB přenesených dat. Pro porovnání, některé o poznání dražší disky, zvládnou klidně 300 GB. Vzhledem k tomu, že ale Western Digital cílí s tímto diskem na hráče, podle mě není menší SLC cache žádný problém. Jednou za čas, když budete přenášet velké hry, tak na limit možnáá narazíte, ale jinak vás to při hraní nebo pohybu ve Windowsech omezovat absolutně nebude.

Naopak tento disk vyniká v tom, na co je dělaný. Při načítání her je suverénně rychlejší, než standardní SSD, takže si můžete ušetřit načítací frustraci po tom co umřete v Elden Ringu nebo si můžete rychleji zabrat postavu ve Valorantu a Overwatchi.

Co se ale týče PS5, tak tady budete mít smůlu, protože SN770 svými rychlostmi nedosahuje požadovaných specifikací. Jenže to neznamená, že to nemůžeme alespoň zkusit. A překvapivě, i když je disk pod doporučenými rychlostmi o asi 350 MB/s, PS5tka ho přijme bez problémů a dokonce jsou rychlosti při načítání her okem nerozeznatelné od interního disku. Ani v Ratchetovi, který má rychlý disk PS5tky využívat naplno, jsme nepocítili žádné problémy. Jediná věc, které bych se trochu obával je absence chladiče. Při klasickém používání se disk sice solidně zahřeje, ale jeho rychlosti to neovlivní, nicméně v PS5 bych se možná při letních dnech trochu bál. Vzhledem k tomu, v jak uzavřeném prostoru je SSDčko umístěno. Takže SN770 s PS5 sice funguje, ale používejte ho na vlastní nebezpečí. Naopak můžete sáhnout po SN850, které je pro PS5 určeno.

Abych to ale tedy uzavřel. Western Digital vytvořil perfektní disk pro hráče s variantami od základních 256 GB až po 2 TB. Za skvělou cenu nabídne vysoké rychlosti a šetřilo se pouze na SLC cachi, kde to nejspíš nikdy nepoznáte. Jejich proprietární software WD_BLACK Dashboard vám navíc umožní monitorovat stav, rychlost a teplotu disku. Díky nízké výšce ho dokonce dáte na jakoukoliv základní desku, takže za mě, má WD_BLACK SN770 velký palec nahoru a jsem zvědavý, co nám Western Digital představí v této sérii příště.