Jako asi většina z vás jsem tak nějak věděl, že MSI dělá základové desky, grafické karty a monitory jim taky nejsou úplně cizí. Tentokrát se mi dostala ale do rukou bedna, která obsahuje periferie mířené na hráče, a to klávesnice, myši, sluchátka a další vybavení, co tento výrobce nabízí. Aniž bych nějak více předbíhal, rozhodně se zde najde něco pro všechny typy hráčů.

Pojďme ale hezky postupně. Než si hodíme na stůl klávesnice, je vhodné mít pořádnou podložku. Pokud nemáte nutně dvoumetrovej stůl, tak vám postačí GD70 s rozměry 90 na 40 centimetrů. Takže i pokud máte větší klávesnici, tak zbude spousta místa pro zběsilé pohyby myší. Spodek je pogumován, takže vám zůstane pevně na místě a odolnou tkaninu jen tak nepoškrábete. Ale hej, pokud jíte u počítače jako já, tak hodně štěstí s drobky.

Když už jsme u té odolnosti, tak membránová klávesnice GK20 za pár korun má také co říct, protože disponuje ochranou proti průniku vody. *Lukáš přijde se kbelíkem plným vody* Ne, co děláš? Je odolná jen do 60 mililitrů… co si taky čekal za litra? Že se s ní budeš koupat?

Touhle odolností ale nedisponuje mechanická klávesnice GK50 Elite. Hlavním důvodem je její tvar a nízký profil. Klávesnice má totiž nízké Kailh White spínače, které v kombinaci s matným povrchem a vyšší váhou vytváří, minimálně pro mě, ideální kombinaci. Nejblíže mají k Cherry MX Brown, které určitě většina z vás zná. Jde o ideální spínače pro dlouhé sezení u počítače, kdy musíte neustále něco psát. Jenže Kailh Box White jsou ještě o trochu nižší a vyžadují menší sílu pro stisk. Já osobně nejsem fanoušek herních vysokých klávesnicí, protože jsem odchovanec notebooků, a hlavně mi nikdy nepřišly ideální napsaní. Tahle klávesnice mě svými rozměry, bytelností a vlastnostmi dokázala udržet i na několik hodin, ať už jsem psal tento scénář, nebo hrál hry. Notebooky jsem ale nezmínil jen tak náhodou, protože jsem na nich byl navyklý na multimediální klávesy, které většinou mají dražší klávesnice. Zde ale najdete MSI tlačítko, které je v podstatě tlačítko Fn. Díky tomu ale můžu ovládat okamžitě hlasitost, ale hlavně jas a barvu kláves, protože každá má vlastní podsvícení. Takže si můžete udělat z klávesnice zbraň proti epileptikům, nebo si ji nechat svítit do zvuky hudby, či hry. A pokud vás mrzí absence podložky pod zápěstí, tak si můžete koupit WR01, jenže mi nepřijde, že by ideálně ke klávesnici padla. 

Já jsem konzolista, takže si nikdy nezvolím myš pro hraní. Myš je pro mě jakýsi doplněk pro pohodlné brouzdání internetem. Za posledních 14 dní mi rukama prolezlo tolik myší, že jsem si více začal uvědomovat nejen rozdíly, ale hlavně mi došlo, jak mi stačí málo. Začal bych GM08, která je zároveň nejlevnější. Vzhledem k ceně jde o klasickou myš pro nenáročné. Přesto si můžete upravit váhu pomocí těžítek v myši. Ale jakmile si ji vezmete do ruky, poznáte, že jde o nejlevnějšího zástupce. Pokud vám tohle vydrží delší dobu, tak budu upřímně překvapenej. 

GM11 si neumí upravit váhu, ale zase je dělaná jak pro praváky, tak leváky. Takže ideální pokud… no máte jednu ruku od jídla a musíte použít druhou. Plus se mi líbí její jednoduchý design.

Pro delší hodiny u hraní je ale dělaná GM20 Elite, která má více ergonomický design. Spodek myši má protiskluzovou strukturu, takže lépe bude držet na stole. A pokud ani to vám nebude stačit, tak můžete upravit její váhu. Cenově je na půli cesty a to i vlastnostmi. Nejde o ideální myš, ale zároveň neurazí.

Já bych raději bral GM30, protože není tolik vysoká a lépe mi sedla do ruky. Osvětlené je jen logo a účko uprostřed. Je menší, po straně má příjemný potah a kabel je o něco výš, než bývá zvykem, takže se mi alespoň nezasekávala tolik o stůl.

Její alternativní verze je GM41 Lightweight. Je téměř totožná, ale více minimalistická, pokud zrovna nejste ten typ člověka, který vyžaduje, aby mu ruka zářila, jako by právě tvořil Rasengan. Má hlavně pokročilé OMRON spínače s výdrží až 60 milionů kliknutí. Což je, pro porovnání, trojnásobek ostatních myší. Je neskutečně lehká, takže jediné, co ucítíte je kabel samotný. To ale inženýři brali v potaz, protože kabel je propletený, díky čemuž se nezadrhává o povrch. Pokud chcete tak jednoduchou myš, která má ale velkou výdrž, můžete s ní po stole až lítat a má DPI až 16000, tak tohle je za mě ideální volba. Třešničkou na dortu je podpora technologie NVIDIA Reflex Latency Analyzer. Tahle myška mi potvrdila, co vůbec hledám u myší. Lehkost, jednoduchý design a dvě postranní tlačítka.

Posledním pánem na holení, teda myší na vyzkoušení je GM50. Vidíte, jak jdeme postupně? Ta má DPI až 7200 a odezvu pouhou milisekundu. S takovými vlastnosti jde o myš pro velké monitory s vysokým rozlišením, protože se rychleji dostanete ze strany na stranu, což u 4K je o něco pomalejší s některými myškami. Ale pokud nepatříte mezi línější sortu lidí, tak si to můžete nastavit i softwarově. GM50 má i dost specifický design pro praváky. Což znamená, že si ji užije pouze úzká sorta lidí. 

Já jsem reprákový člověk, takže po sluchátkách sáhnu většinou jen, když se potřebuju soustředit, nebo abych neslyšel vysavač ve vedlejší místnosti. Přesto ale nechci, aby byl rozdíl mezi repráky a sluchátky znatelný. Všechna sluchátka disponují zesilovačem a 40 mm měničem. Musím si pochválit i kvalitu mikrofonu, která byla obstojná. A rozdíl v kvalitě mezi nejlevnějšími a nejdražšími není tolik znatelný. GH20 i GH30 jsou vysoce kompatibilní a opravdu lehká sluchátka. Samotná váha sluchátek mi běžně opravdu vadí, protože nechci si připadat, jako že mě něco tlačí na hlavě. Tyhle tedy schvaluju. GH50 a GH61 disponují surround 7.1 zvukem a vibračními efekty. Díky tomu budete o něco více vtaženi do hry. Jen bacha na hlasitost, až někdo vedle vás vypálí z raketometu. Já si rozhodně vybral poslední dvoje zmíněné, protože mají znatelně pohodlnější náušníky.

Sluchátka můžete nechat válet jen tak na stole, nebo si je dát na monitor, či samotný stojan. Upřímně, samotné stojany na sluchátka mi vždycky přišly poněkud zbytečné. Jedinou výhodu jsem viděl v čistotě pracovní plochy. HS01 Combo se chlubí bezdrátovou nabíječkou. Pod sluchátka si můžete hodit nabíjet telefon a pomocí LED indikátoru sledovat, jestli se vůbec nabíjí. Qi nabíječka má výkon až 15W, což je takový ideál bezdrátové technologie.

A jsme na dně krabice a na konci videa. Díky velké variabilitě produktů najdeme zástupce v každé cenové kategorii. Ale stejně jako u konkurence, i zde platí, že čím více investujete, tím lepší produkt dostanete. MSI mě ale rozhodně přesvědčilo v tom, že rozumí hráčům a chce nadále rozvíjet způsoby, jakými nám vykouzlí úsměv na tváři. Mě takhle na konci ale zajímá, co si o tomhle výběru myslíte vy. Jaký produkt vám přijde nejlepší a hlavně, taky vám přijde Lucky tak neskutečně roztomilý? Snad se mi to bude hodit do práce na kvalitativní medotologii. Do té doby, čau čau.

Více informací o MSI Periferiích