Bezdrátová sluchátka. Nevím, jak pro vás, ale pro mě je to záchrana před hlukem a hlavně nudou v MHD vždy, když jedu do a z práce. Dlouhou dobu jsem holdoval klasickým drátovým, než mě postup technologie a zmizení 3,5mm jacků donutilo přejít na true wireless. Dnes už bych nešel zpět. A to nejen díky pohodlnosti, ale také třeba potlačení hluku. Špatná výdrž baterie a horší zvuk už jsou dávno minulostí a trh je nyní zasycen tolika možnostmi, že člověk vlastně pořádně neví, po čem sáhnout. Tohle dilema zcela upřímně nevyřeší ani dnes recenzovaná true wireless sluchátka Creative Aurvana ACE 2. A to i přesto, že zvukově jsou to ta nejlepší, jaká jsem měl zatím možnost otestovat.

Creative Aurvana ACE 2 už na první dobrou cílí na takový ten exkluzivní vzhled. Je to vidět na samotném pouzdře, které je matně průhledné a zevnitř vyzdobené bronzově vypadajícím povrchem. Samotná sluchátka se pak designově nijak zvlášť neliší od dalších nožičkových - třeba AirPodů - ale tmavší barevné zpracování s lehce kontrastními bronzovými akcenty dávají dohromady kvalitní a draze vypadající vzhled. 

Ještě aby ne. Samotná sluchátka totiž i dražší jsou a jejich pořízení vás vyjde na zhruba čtyři a půl tisíce korun. Cenově se tedy pohybují v té horní značkové hranici se zmiňovanými AirPody nebo Galaxy Buds od Samsungu. A tak, protože jsou to sluchátka, si musíme zákonitě i co nejdříve promluvit o zvuku.

Zvukoví znalci mezi vámi nejspíš moc dobře jméno Creative znají. A jde o značku, která se už dlouhá léta zabývá audiovybavením. Říct, že jde o zvukové experty na trhu, rozhodně není přeháněním. A ačkoliv dnes už spíše nepřichází s revolučními produkty jako kdysi, na jejich kvalitu - byť s příplatkem - se dá vždy spolehnout. Nejinak je tomu i tentokrát. Hned při prvním poslechu jsem si uvědomil zásadní rozdíl oproti mým Galaxy Buds 2. Zatímco má sluchátka v uších trochu více vibrují a mají lehce výraznější basy, Creative Aurvana ACE 2 na plné čáře vítězí se středy a výškami. Jednotlivé nástroje a tóny byly zřetelnější a nejvíce pak samotný hlas. Který jsem si uvědomil, že na mých sluchátkách působí více tlumeně a mumlaně.

Je to určitě hlavně otázka ekvalizace. Sluchátka od Creative ale už doslova “z krabice” zní naprosto výtečně. Za to může řada pozoruhodné technologie narvané do tak malého produktu. Každé sluchátko má dva měniče, právě ty se starají o převod digitálního signálu na zvukové vlny, díky tomu že se každý měnič zaměřuje na své vlastní pásmo, zní výsledný zvuk prostě skvěle. Dost tomu napomáhá i to, že měniče spoléhají na piezoelektrický jev a dokáží se tak hýbat mnohem rychleji než ty běžné. Zrovnatak se produkt pyšní technologií Snapdragon Sound, která propouští kvalitnější kodek zvuku.

Nejspíš i proto sluchátka dokážou hrát fakt překvapivě nahlas. Sám trpím takovou polo-hluchotou a poslech na nejvyšší hlasitost je i pro mě občas extrém. Asi proto se sluchátka jmenují Aurvana. Poslouchat s nimi je nirvana, ale také občas docela -au.

Příznám, na tenhle vtip jsem docela pyšný. Ale bohužel to není jen vtip. Protože pokud bych za sebe měl najít jedno negativum, pak to, že mi sluchátka přijdou prostě nepohodlná. Asi mám blbé uši, nevim, podle dalších recenzí, které je možné najít na internetu jsem asi jediný. 

Možná by mi pomohlo delší experimentování s přibalenými velikostmi špuntů. A abych to zase něčím vyzdvihl, líbí se mi i zvolené dotykové ovládání, které kompletně přeskakuje akce s jedním dotykem. Vše vyžaduje alespoň dva, tři, nebo držet. Zamezí se tím omylnému udělání nějaké akce, když se třeba zrovna jen drbete někde v oblasti nožiček s dotykovými ploškami nebo sluchátka v uchu urovnáváte.

Přečtěte si také: Reprák, který může i do vany! Testujeme Creative Muvo Go

A technologie, která ale asi bude zajímat většinu z vás, je ANC. Aktivní potlačení ruchu. Navzdory vestavěným adaptivním vylepšovákům nemám pocit, že by bylo potlačení ruchu nějak výrazně nadprůměrné oproti tomu, co dnes najdeme u každých trochu dobrých sluchátek. I když přiznávám, že hrubší zvuky právě třeba městské dopravy to odfiltruje více než velmi uspokojivě.

Posledním aspektem sluchátek je mikrofon. Nebo teda… těch šest. Kvalita mikrofonů například při hovorech je rozhodně skvělá. Dokáže efektivně vyfiltrovat okolní ruch a zvýraznit hlas bez dodatečného hučení. A to třeba i pod náporem větráku. Rozhodně se s tím nedá nahrávat žádná profesionálnější tvorba, samozřejmě, ale na běžné telefonování jde rozhodně o nadprůměrnou kvalitu. A uši těch, se kterými voláte, vám jedině poděkují.

Když to tedy celé shrnu, Creative Aurvana Ace 2 jednoznačně vynikají v tom, v čem vynikat mají. A to je hlavně kvalita zvuku, která je naprosto skvělá. Sluchátka hrají nahlas, mají uspokojivý noise-cancelling a překvapivě kvalitní mikrofon. Samotnému mi ale nevyhovuje jejich tvar, který mi zkrátka nejde moc dobře do uší, ale každý jsme na tom jinak. Takže pokud vám podobně vypadající sluchátka naopak sedí, je dost pravděpodobné, že koupě těchto je něco, čeho litovat nebudete. A to i za jejich cenu, která ovšem odpovídá jejich kvalitě. Není tak divu, že sluchátka dostala ocenění nejlepších sluchátek na letošním ročníku prestižních European Hardware Awards.